Ogólne informacje
Organizacje pozarządowe, osoby fizyczne i firmy, które planują krótkie działania, mogą skorzystać z miejskich lokali użytkowych w nowym trybie. Przyjęte regulacje to szansa na ożywienie lokali, które w danej chwili nie są używane z różnych powodów, np. przygotowywanego konkursu na najem, remontu czy sprzedaży.
Procedura nie jest skomplikowana. Osoby fizyczne, organizacje pozarządowe lub inne podmioty prawne mogą wystąpić z wnioskiem (pismem) o krótkotrwałe udostępnienie lokalu na działania – zarówno komercyjne, jak i o charakterze niezarobkowym – takie jak np. wystawa, sesja fotograficzna, happening czy zbiórka darów. Przestrzeń jest udostępniana na kilka godzin lub dni, maksymalnie do miesiąca, a w przypadku korzystania cyklicznego (np. w każdy poniedziałek) – do trzech miesięcy.
Wysokość opłat za korzystanie z lokalu ustala zarząd dzielnicy. Co ważne, przy realizacji przedsięwzięć niekomercyjnych, np. kulturalnych lub społecznych, możliwe jest ponoszenie opłat jedynie za media.
Informacje o miejskich lokalach użytkowych oraz dane kontaktowe do zakładów gosodarowania nieruchomościami (ZGN) znajdują sie na stronie www.sprawylokalowe.um.warszawa.pl
Zasady korzystania z lokali na krótkie działania
Czas
Możesz korzystać z lokalu maksymalnie przez miesiąc (a jeśli wykorzystujesz przestrzeń tylko w określone dni tygodnia - do 3 miesięcy).
Na jakie działania?
Dowolne projekty komercyjne lub społeczne (między innymi kulturalne, naukowe, charytatywne).
Koszt
Poniesiesz opłaty w zależności od lokalu i działań - w uzasadnionych przypadkach (na przykład działań niekomercyjnych) zapłacisz tylko za koszty mediów.
Postępowanie krok po kroku
- Wybierz lokal
- Jeśli znasz nieużywany miejski lokal (tak zwany pustostan), z którego chciałbyś skorzystać i zorganizować w nim wydarzenie, sesję zdjęciową itp. - skontaktuj się z zakładem gospodarownia nieruchomościami dla danej dzielnicy (ZGN) lub urzędem dzielnicy z pytaniem, czy dany lokal może być udostępniony na krótki czas.
- Jeśli nie masz wybranego konkretnego miejsca, możesz opisać czego szukasz, a urzędnicy podpowiedzą, który lokal spełnia Twoje oczekiwania.
- Złóż pismo o krótkotrwałe udostępnienie lokalu do burmistrza dzielnicy lub do ZGN-u wraz z informacją, co planujesz w danym lokalu i jak długo chcesz z niego korzystać.
- Przy pozytywnej decyzji zarządu dzielnicy, na podstawie Twojego wniosku zostaną ustalone opłaty za korzystanie z lokalu.
- Zostaniesz poproszony o zapłacenie zwrotnej kaucji.
- ZGN ustali z Tobą indywidualne warunki korzystania z lokalu.
- Przed rozpoczęciem korzystania z lokalu oraz po zakończeniu działań, podpisujesz protokół zdawczo-odbiorczy.
Szczegóły można znaleźć w zarządzeniu lub przeczytać na ulotce.